Když vám cizí změny změní vaše plány aneb ultimátní návod, jak přežít „Covid režim“ a ještě z toho něco vytěžit

11. 12. 2020

autor: ELISCIA

Jak se tedy bránit změnám, adaptovat své zvyklosti a nepropadnout depresím

Někdy si člověk všecko perfektně naplánuje, udělá pro to své maximum a těší se, jak sklidí odměnu za své úsilí. Jenže nečekané okolnosti mu to zhatí. Toto zamyšlení je v současnosti platné snad pro každého z nás, ale nesmíme se nechat odradit a vzdát své cíle.

1. Začněte více číst a méně koukat na seriály na placených streamovacích platformách

Čtení je skvělé v tom, že pracuje s naší vlastní představivostí a naším vnímáním reality. Ve čtení a porozumění textu autor knihy, článku hovoří konkrétně k vám jako čtenáři. Konečné pochopení textu je jen mezi vámi a autorem. Zatímco během sledování filmů a seriálů přejímáte názory, hodnoty, postoje a představy někoho třetího (filmařů, režiséra filmu atd.). Ba co hůř, sledováním cizích příběhů ztrácíte přehled o tom svém. Můžete se dostat do depresivního pocitu, že takhle vy žít nikdy nebudete anebo že nic nemá smysl. Dalším mínusem sledování televizních pořadů anebo nekonečných seriálů dostupných online je, že nevíte, kdy skončit. Chcete vidět, jak to dopadne a říkáte si, ještě chvíli posedím, až zjistíte, že jste ztratili celý den. Kniha má tu vzácnou výhodu, že se mnohem snáze zavře, nežli se televize vypne. Navíc kniha, krom první investice, už nedělá opakující se výdaje na provoz.

Karanténa dává čas na čtení. Proto si konečně můžete vychutnat četbu knih, článků, na které jste běžně neměli čas. Ideální volbou jsou kombinace nějaké beletrie či jiné knihy zábavního charakteru pro oddych a rozvojové literatury. Tam totiž dostanete skvělé návody a tipy, jak lépe žít a srovnat si myšlenky. Navíc většina osobnostně rozvojové literatury je autory zpracovávána metodicky a chce po čtenáři, aby ji četl postupně a získané rady aplikoval do každodenního života. Koukání na seriály a filmy online či v TV má mnoho výhod a je to také druh relaxace, ale dejte si pozor na svůj čas a přílišné vcítění se do života sledovaných postav.

Myslíte, že návod na váš život vám dá oblíbený seriál nebo film, jehož děje nejste součástí?

2. Začněte sportovat

Světe div se, ale přírody se současná omezení až tolik nedotýkají. Zároveň ale z důvodů omezení volného pohybu venku díky doporučení 3R: rouška, rozestupy, ruce, venku tolik davů není. To vnímám jako trumf pro ty, kteří nemají rádi přelidněná místa a dlouho váhali nad tím, zkusit venku běhat anebo jít do posilovny. Ať už to bylo kvůli tomu, že se za sebe stydí před ostřílenými sportovci, anebo kvůli „image sportovcům alias pozérům“, kteří chodí na tato místa, protože to je součástí jejich osobní značky. V tenhle moment právě na venkovních sportovištích potkáte jen ryzí srdcaře, kteří sport mají rádi, dělají to pro radost, a ti se na vás jako začátečníka určitě zle koukat nebudou, ba naopak, třeba se i spřátelíte.

Tento současný stav nás navíc vede k více sedavému způsobu života. Máme tendenci více nakupovat a frustraci z omezení našeho sociálního života zajídat. Co asi bude logicky následovat? Přibírání na váze. I přesto, že jste byli třeba zvyklí si dát 2-3 x týdně s kolegy v práci dortík k obědu a zajít na skleničku nebo půllitr po práci, nemuseli jste tloustnout. Důvod, proč tomu tak bylo, je prostý, běžný člověk měl důvod více toho přirozeně nachodit. Ranní cesta do práce, pochůzky, cesta na oběd, z oběda, pochůzky a cesta na sraz po práci, možná i to fitness. A teď je situace jaká? Jste doma na Home Office režimu, filmy si pustíte ze zmiňovaných online filmových databází na místo cesty do kina a zpět, nákup si necháte dovézt, jiné balíky také. Člověk si vlastně může nechat úplně vše dovézt do domu, a protože bez tak jít ven znamená 3R, tak raději zvolíme možnost zůstat doma. Dostali jsme se do režimu zimního spánku anebo „vánočního režimu: jíst, být doma a koukat na pohádky a nikam nechodit“. Jenže kdy tedy budeme shazovat ta příslovečná „povánoční kila“?

Nechoďte na jedno, jděte ven ! Anebo si na to jedno zajděte.

Abyste se opravdu z domácího režimu nezbláznili, zvolte si nějakou formu pohybové aktivity. Vytáhněte ven vašeho kamaráda, kamarádku, kolegu či partnera, abyste utužili vaše vztahy jinak než dříve na pivku. Samozřejmě po procházce si na drink klidně zajděte, zatím to ještě jde. Neseďte ale doma.

Zkuste začít běhat, nic to nestojí, každý může začít podle sebe, a okysličíte si mozek. Zvolte rychlou chůzi. Připojte se ke skupince cvičící v parku.

A chcete-li zůstat raději doma, tak se zkuste podívat na volně dostupná online cvičení na internetu, kupte si nějaký cvičební program do počítače nebo stáhněte aplikaci. Důležité je nenechat se stáhnout k sedavému životnímu stylu. Jinak až omezení opadnou, nebudete koulet oči nad tím, co vše je jinak, ale spíše se sami budete koulet.

3. Ukliďte si svůj život

V současnosti je velice populární minimalismus ve všem. Moje maminka mi vždycky říkávala: „Kdo má pořádek v hlavě, má pořádek na stole“. Možná mě tím jen chtěla donutit si uklidit, ale na druhou stranu několikrát se mi jiné přísloví: „Inteligent zvládne i chaos“ dosti nevyplatilo (když jsem něco zoufale potřebovala a nemohla to najít). Využijte omezení a čas co teď máte k vyklizení šatníků. Co jste rok nenosili a nemá opravdu speciální citovou hodnotu, darujte nebo zkuste prodat. Možností, jak se dnes úsporně a eticky zbavit věcí, je nespočet. Udělejte si tento minimalistický přístup k životu opravdu ve všem: staré učebnice, nádobí, pohledy, časopisy, rekvizity, nesmyslné suvenýry (které jste koupili jen proto, že se prodavač smutně koukal anebo s vámi flirtoval) prostě pošlete dál nebo zrecyklujte. Uleví se vám a otevřou se nové možnosti pro vašeho kreativního ducha. Jako takový tip navíc – pro ty motivovanější uklidit si v životě – dávám doporučení udělat si seznam věcí, kde co mám.

Seznam může obsahovat tyto kategorie, a nezapomeňte přidat umístění fyzické a digitální, jako:

  • doklady a dokumenty, kopie diplomů, certifikátů, osvědčení
  • cenné listiny a smlouvy (směnky, záruční doklady, bankovnictví a pojišťovnictví)
  • zajímavé knihy – vytvořte si vlastní katalog knih a strukturu ve vaší domácí knihovně
  • zimní a letní oblečení a obutí
  • hry a hračky
  • nabíječky a náhradní díly k elektronice
  • věci k zahradě

Tento seznam si někde bezpečně uložte a sdílejte jen s někým, komu věříte. Nikdy nevíte, kdy se budete potřebovat narychlo sbalit anebo někam vypravit a nebudete mít čas to dlouho hledat.

5. Vzdělávejte se

Naštěstí velké firmy i malí podnikatelé, školská zařízení a další poskytovatelé vzdělávání pružně reagují na omezení současnosti a zpřístupňují celou škálu online kurzů zdarma i za zvýhodněné ceny. Využijte svůj čas, který netrávíte na přejezdech a v dopravních zácpách, na sebevzdělání. Tohle vzdělávání děláte pro sebe, s nikým nesoupeříte a můžete ho později třeba i zužitkovat a začít s úplně novou profesí.

6. Zapojte se

Zkuste například zjistit, zda nemůžete někomu, kdo je opravdu v náročné situaci, pomoci. Můžete se přihlásit na roznos jídla lidem v karanténě nebo pro ohrožené skupiny a zdravotníky. Uvařte něco dobrého a nabídněte to azylovým centrům pro lidi bez domova. Umíte-li něco navíc, doučujte online. Něco si přivyděláte, a pokud tuto službu dáte zdarma, pomůžete, a to je pocit k nezaplacení. Věřím, že svou odměnu zase získáte jinde. Další věcí, kterou můžete dělat a naplnit tip 2 výše, je pomoc s venčením pejsků z útulků. Máte s kým jít ven, uděláte dobrý skutek a neskutečnou radost čtyřnohému sirotkovi. Hledejte možnosti kolem sebe a inspirujte ostatní sdílením takových zážitků.

7. Zkuste hledat odbornou pomoc a investujte do sebe

Pokud nevíte kudy kam a rady uvedené výše nejsou to pravé pro vás, zkuste najít odpovědi na to, co jsou vaše cesty k přežití v současnosti za pomoci osobního kouče. Koučování již dávno není výsadou sportovců a manažerů, ale stává se zcela běžně nabízenou službou pro každého. Navíc mnoho koučů má možnost vás koučovat na dálku, takže se není čeho bát z hlediska zdraví. Současný stav ve společnosti doslova vybízí k tomu „zkoučovat“ svůj dosavadní život a podívat se na něj novou optikou.

Těchto 7 rad či tipů si můžete vytisknout, inspirovat se jimi a vytvořit si tak svůj unikátní plán pro trávení času v období „Covidového režimu“. Nenechte se hlavně otrávit a berte současný stav jako příležitost žít svůj život tak, abyste se za něj po skončení opatření nemuseli stydět.

(autorka: Eliška Hrušovská alias ELISCIA)